Miasto Otsu to jedno z najciekawszym miejsc na mapie Japonii. Posiada ciekawą infrastrukturę i liczne zbytki. Japońskie Otsu urzeka historią i tradycją, dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć to niezwykłe miejsce. Miasto położone jest na południu wyspy Honsiu, w prefekturze Shinga. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić ten rejon Japonii.

Japońskie Otsu – historia

Otsu ze względu na swoje położenie nad największym jeziorem Japonii – Biwa, od wieków pełniło rolę miasta portowego i stanowiło ważny punkt handlowy pomiędzy pozostałymi regionami kraju. Już sama nazwa Otsu oznacza „duży port” i wskazuje na jego funkcję. Strategiczne położenie miasta z pewnością przyczyniło się do wzrostu jego roli. Japońskie Otsu w latach 672-794 pełniło zacną funkcję stolicy kraju, nazywane wówczas Nagaoka-kyo. Być może na decyzję o mianowaniu miasta stolicą miały wpływ powstające w okolicy świątynie buddyjskie. 

Otsu słynie także z mało chlubnego incydentu, który miał miejsce w roku 1891. Dnia 11 maja, carewicz Mikołaj podczas ważnej wizyty dyplomatycznej został zaatakowany szablą przez jednego z eskortujących go policjantów. Policjant pochodzący z kasty samurajów, która w owym czasie straciła w Japonii swoją pozycję, chciał w ten sposób zwrócić uwagę na ich los. Na szczęście, zamach nie był udany, choć carewiczowi pozostała po nim pokaźna blizna na głowie. Ważniejsze były za to konsekwencje polityczne, gdyż zamach na długi czas popsuł relacje dyplomatyczne pomiędzy Rosja, a Japonią.

Japońskie Otsu – zabytki

Miasto Otsu słynie z licznych zabytków. Najważniejsze z nich to buddyjskie świątynie. Uważane są one za Skarby narodowe i odwiedzane co roku przez tysiące turystów z całego świata. Pierwszą z nich jest świątynia Enryaku-ji, ufundowana w latach 767-822 przez buddyjskiego mnicha Saicho. Jest siedzibą odłamu buddyjskiego uznawanego za sektę o nazwie Tendai. Zostało również wpisane na listę UNESCO jako Miejsce światowego dziedzictwa „Zabytki starożytnego Kioto”. Kolejna jest uznawana za największą świątynię w Japonii. Kompleks Mii-dera położony jest w centralnym rejonie miasta i składa się z niemal 40 budynków.  Ishiyama-dera to z kolei świątynia, która znana jest z całkiem sporego zbioru wczesnobuddyjskich rękopisów. Została ufundowana w roku 749, przez mnicha Robena.

Kuchnia japońska

Japońskie Otsu to również miejsce w którym, podobnie jak w innych regionach Japonii można zjeść wyśmienite sushi. Co ciekawe, Otsu słynie z doskonałej jakości składników wykorzystywanych do robienia tempury, słynnej w kuchni japońskiej panierki. 

Szczypta Japonii w Polsce

Czy aby zjeść doskonałe sushi trzeba jechać aż do Japonii? Zdecydowanie nie! Wspaniałe, świeżo przygotowane sushi można zjeść także w https://otsusushi.pl. Możesz wybrać tradycje przysmaki japońskie, takie jak:

  • gunkan maki;
  • nigiri;
  • sashimi;
  • special maki;
  • maxi maki;
  • ura maki;
  • hoso maki;
  • foto maki.

Ponadto, smak Japonii odnajdziesz w specjalnie stworzonych zestawach.

Japońskie Otsu to legendarne miejsce i siedziba cesarzy. My polecamy to miejsce nie tylko ze względu na inspiracje lokalną kuchnią. Będąc w Japonii warto udać się w to miejsce, by poczuć powiew historii, oraz wszechobecnego ducha buddyzmu. Nie tylko tło historyczne zasługuje tutaj na wielką uwagę. Zycie kulturalne w mieście jest niezwykle bogate, a co roku odbywają się tutaj liczne festiwale, którym również warto poświęcić uwagę. Osobiście, zapraszam do spróbowania naszego sushi, a z pewnością przenosieś się w czasie i miejscu do kraju pradawnych samurajów.